4.8.2012 - Svátek dřeva na Horečkách

V sobotu 4. srpna 2012 se podařilo vrátit pod památný Radhošť tradici dřevorubeckých soutěží. První ročník festivalu Svátek dřeva v amfiteátru na Horečkách slavil úspěch. Tím hlavním, co Svátek dřeva nabídl, byly závody dvoučlenných týmů, které se spolu utkaly ve 4 dřevorubeckých disciplínách, nasazování řetězu motorové pily, řezání kotouče dřeva z volně stojícího polena, řezání ruční pilou/břichatkou a štípání březového polena sekerou/kalačem. Jako doplňková disciplína byl zvolen velmi atraktivní hod dvoubřitou sekerou na volně stojící terč. To vše pod odborným dohledem zástupce společnosti Husqvarna a mistra republiky v práci s motorovou pilou a  hodu sekerou Jiřího Vorlíčka. Dění na závodní dráze komentoval známý televizní moderátor Standa Berkovec. Paralelně se soutěžemi probíhal v areálu na Horečkách bohatý doprovodný program složený z prezentací dřevařských firem, dřevěných řemesel,  soutěží pro veřejnost a hudebních vystoupení.

Už den před akcí, tedy v pátek, se v amfiteátru rozezněly motorové pily. Přímo pod věží skokanského můstku už od rána nahrubo opracovávali dva šikovní řezbáři tři objemné dubové kmeny. Z nich během soboty vykouzlili dvě zcela originální lavičky, které zůstanou na Horečkách. V horní části hlediště amfiteátru pořadatelé vybudovali závodní arénu pro dřevorubce, rušno bylo i na pódiu, kde vyrostlo zastřešení pro účinkující a na louce sousedící s amfiteátrem vybudovala společnost Agrocar závodní dráhu pro travní sekačky. Právě závody na sekačkách, patřily v rámci Svátku dřeva k hojně navštěvovaným atrakcím. Návštěvníci festivalu si ale také naplno užívali celou řadu dalších doprovodných aktivit. Mezi ně patřila například soutěž v rychlořezání  špičkovými ručními pilkami Silky  nebo vytrvalostní disciplína v držení půllitru piva v dřevěném rámečku na čas. Hlavní partner festivalu, společnost Lipka HQ s. r. o. si pro děti připravil slalom s travní sekačkou mezi kužely. Vašek Lipka také vozil děti po areálu na speciální čtyřkolce. Nechybělo ani malování na tvář, o které se postaraly děvčata z Centra volného času Astra. Mnozí z návštěvníků akce využili možnost ustrouhat si ručně smrkový šindel. Ve stánku společnosti Beskydský štípaný šindel vyzkoušel svou zručnost i Standa Berkovec. „Já mám tyhlety tradiční řemesla strašně rád, lidi už dneska vůbec neví, jak to dřevo, když se s ním pracuje, krásně voní,“ svěřil se Standa se svými pocity. To co se jinde běžně nevidí, ukázala na Svátku dřeva společnost Persika. Se zakloněnými hlavami sledovali lidé dřevorubce, který zavěšený patnáct metrů nad zemí, předvedl odborný ořez mohutného modřínu. O přestávce mezi dvěma koly dřevorubeckých závodů si diváci užili ukázku stahování dřeva koněm. Přímo v závodní aréně ukázal Petr Kunc a jeho kůň Honza, jak vypadá dokonalá souhra při práci mezi ušlechtilým zvířetem a člověkem. Program probíhal také na pódiu amfiteátru. Vystoupily zde dvě frenštátské kapely. Ve 12 hodin to byli dixielendoví Láďa Kokesch and his Hottentots Gang a ve tři odpoledne na jazzovou notu vylazená parta vynikajících frenštátských muzikantů, nesoucí název Hot Club Fren. Hlavní hudební hvězdou, která nastoupila na pódium až po vyhlášení absolutních vítězů i bohaté tomboly byli legendární Nezmaři. Jejich přes půldruhé hodiny trvající vystoupení bylo bezchybnou tečkou za celou akcí.

Největší pozornost stovek diváků, ale samozřejmě přitáhl samotný dřevorubecký závod. Ten proběhl v soutěžní aréně dvoukolově. První kvalifikační kolo dopoledne od desáté hodiny do půl dvanácté. Odpolední finále pak od 13 do 15 hodin.
Celkem se na start postavilo osm týmů: OUŘAD FRENŠTÁT - Pavel Stachura, Pavel Zápalka, OBEC TROJANOVICE - Petr  Makový, Vladimír Makový, LIPKA TÝM - Petr Kunc, Slavomír Šigut, GAJDA TÝM - Michal Vaněk, Jan Čada, VSF NOVOTNÝ - Matěj Bartoš, Filip Juřica, BESKYDSKÝ ŠINDEL - Lubomír Litvík, Robert Janešik, ROTHOBLAAS TÝM -  Jiří Koudelák, Martin Biolek, DUO DRVOŠTĚP – Albín Okřesík, Marcel Kramoliš. Systém hodnocení byl postaven tak, že rozhodoval výsledný součet naměřených vteřin, které strávil dřevorubec na trati, při plnění čtyř po sobě jdoucích disciplín. Časy členů družstva v obou kolech se sčítaly. Zvítězil tak tedy tým s nejnižším počtem bodů, které odpovídaly počtu vteřin. Chlapi šli do závodu naplno a diváci je mohutně povzbuzovali. Hlavní rozhodčí Jirka Vorlíček zhodnotil druhé kolo závodu slovy „Zatímco dopolední kolo bylo takové oťukávací, tak teď teda do toho šli chlapi naplno. Ty časy si vylepšili všichni a výkon šel prudce nahoru. Někde je to hodně těsný, takže určitě rozhodne až hod sekerou“. Jiří Vorlíček ovšem nezůstal jen u hodnocení. sám hned po skončení finálového kola závodu ukázal divákům, že mu titul Mistra republiky v práci s motorovou pilou patří plným právem. V rámci krátké exhibice předvedl, jak rychle se dá vyměnit řetěz na motorové pile. Na Svátku dřeva to stihnul za pouhých 12 vteřin. Když hned poté během 2 minut a sedmi vteřin vyřezal motorovou pilou z jednoho kusu dřeva funkční ptačí budku, diváci neskrývali nadšení.

V šestnáct hodin už na pódiu stály stupně vítězů a originální trofeje, které pro tři nejlepší týmy vyrobila společnost Cyklosport Prašivka. Před samotným vyhlášením výsledků hlavní dřevorubecké soutěže, ale ještě přišly na řadu travní sekačky. Milan Hrubý ze společnosti Agrocar předal na pódiu těm nejlepším jezdcům z řad návštěvníků festivalu hodnotné ceny. Poté už se ozvaly famfáry a moderátor pozval na pódium starostku Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňku Leščišinovou a Jiřího Novotného, starostu Trojanovic, aby se spolu s Jiřím Vorlíčkem ujali dekorování vítězných týmů. A jak to nakonec všechno dopadlo? Na třetím místě se umístili s celkovým počtem 564 bodů - Matěj Bartoš, Filip Juřica z týmu VSF Novotný. Druhou příčku obsadil se ziskem 552 bodů tým Duo Drvoštěp, ve složení Albín Okřesík a Marcel Kramoliš a konečně absolutním vítězem dřevorubeckého čtyřboje na prvním ročníku Svátku dřeva se stal Pavel Stachura a Pavel Zápalka z týmu Ouřad Frenštát pod Radhoštěm. Domácí borci sklidili nadšené ovace početného publika a kromě originální trofeje si odnesli hlavní cenu, motorovou pilu Husqvarna.

„Na to, že je tohle první ročník, je to tady perfektně zorganizováno, program špičkový, vše začíná přesně na čas, ta atmosféra, bezprostřední lidi a masová účast, prostě bomba. Už teď se těším na další ročník“ takto z pódia zhodnotil celou akci Standa Berkovec.


Foto: Jan Novotný

Marian Žárský
Městské kulturní středisko
tel. 556 835 397
mob. 606 756 313
www.kulrurafrenstat.cz

Databáze firem Evropské databanky
Moravskoslezský kraj