Pustevny

Loc: 49°29‘22.5“N, 18°15‘54.2“E

Pustevny jsou významným turistickým střediskem, kterému dominují Jurkovičovy stavby - Libušín a Maměnka. Stavby jsou srubové, v lidovém slohu, v interiérech doplněné o malby Mikoláše Alše. Mezi nejstarší stavby na Pustevnách patří také kamenná chata Šumná a hotel Tanečnica. V roce 1965 byla postavena na Pustevnách koliba Valaška. K Pustevnám patří také rozhledna Cyrilka, která stojí na cestě z Pusteven na Radhošť. Z Cyrilky je nádherný výhled na celé Pustevny s pozadím vrcholů Tanečnice, Kněhyně, Čertova mlýna a Lysé hory. Je odtud také nádherný pohled na Trojanovice i město Frenštát p. R. Za dobré viditelnosti můžeme spatřit na východě i Velkou Fatru či velikány Vysokých Tater. 

Pustevny jsou pojmenované po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874, kdy zemřel poslední poustevník Felix. Pustevny tvoří sedlo mezi vrcholem Okruhlý a hřebenem Radhoště. Nachází se ve výšce 1018 m n. m. 
                      
Na Pustevny se můžete dostat sedačkovou lanovkou z Ráztoky nebo po hlavní příjezdové cestě směrem z Rožnova pod Radhoštěm, přes Dolní a Prostřední Bečvu.

alt alt alt alt
 .
Databáze firem Evropské databanky
Moravskoslezský kraj